Kontinuirana snaga odnosi se na upotrebu generatora za stalno napajanje električnom energijom, kao što je slučaj u rudarskim ili građevinskim operacijama. Ove vrste operacija zahtijevaju konstantno i pouzdano napajanje, a dizel generatori su najbolji izbor za ovu svrhu.
Dizel generatori poznati su po svojoj pouzdanosti, izdržljivosti i efikasnosti. Mogu raditi duže vremenske periode bez potrebe za održavanjem i mogu izdržati zahtjeve stalne upotrebe. Osim toga, dizel generatori imaju bolju ekonomičnost potrošnje goriva u odnosu na benzinske generatore, što može rezultirati nižim troškovima goriva i dužim vremenima rada.
Prilikom odabira generatora za kontinuirano napajanje, važno je uzeti u obzir energetske potrebe opreme ili objekta koji će se napajati. Veličina i vrsta generatora zavise od tih potreba. Također, potrebno je obratiti pažnju na potrošnju goriva generatora i veličinu rezervoara za gorivo potrebnog za rad generatora tokom željenog vremenskog perioda. Okruženje u kojem će generator raditi, uključujući faktore kao što su temperatura, vlažnost i nadmorska visina, također treba uzeti u obzir.
Osim toga, važno je odabrati generator s dovoljnim kapacitetom snage kako bi mogao zadovoljiti vršnu potražnju za električnom energijom u objektu. Ovo će osigurati da generator neće biti preopterećen i da se neće isključiti tokom perioda visoke potražnje. Treba razmotriti i trajanje prekida napajanja, kao i njihovu učestalost, kako bi se odredila veličina rezervoara za gorivo potrebnog za željeno vrijeme rada generatora.
Što se tiče održavanja, generatori za kontinuiranu upotrebu zahtijevaju redovno servisiranje kako bi nastavili raditi efikasno i sigurno. Ovo uključuje redovnu zamjenu ulja i filtera, održavanje sistema za hlađenje i baterija. Također je važno redovno provjeravati i održavati filtere zraka i goriva, kao i sistem za ispušne plinove. Redovno testiranje opterećenja treba provoditi kako bi se osiguralo da generator radi na optimalnom nivou.
Generatori za kontinuiranu upotrebu opremljeni su kontrolnim panelima koji prate i upravljaju radom generatora. Ovi paneli obično uključuju razne mjerače i alarme za praćenje performansi generatora, uključujući pritisak ulja, temperaturu rashladnog sredstva i napon baterije. Kontrolni paneli također se koriste za pokretanje i zaustavljanje generatora, kao i za praćenje radnog vremena i nivoa goriva.
Osim toga, važno je odabrati generator koji je opremljen automatskim prekidačem za prijenos (ATS) i kontrolnim panelom. Ovo osigurava da se generator automatski uključuje i prebacuje napajanje na potrošača u slučaju nestanka struje. ATS također osigurava da generator neće biti preopterećen tokom perioda visoke potražnje. Redovan raspored održavanja generatora za kontinuiranu upotrebu ključan je za optimalne performanse i sprječavanje kvarova ili neočekivanih isključenja.