Grupa za istraživanje i razvoj EMSA GENERATOR radi na specijalnim projektima koji pružaju značajne prednosti korisnicima. Ovi projekti rješavaju izazove vezane za nedostatak visokih snaga dizelskih motora na tržištu i visoke troškove. Kroz sisteme sinhronizacije više generatora, korisnici mogu izbjeći visoke troškove i zavisnost od jednog generatora. Naš stručni tim razvija i implementira projekte na temelju specifičnih potreba i zahtjeva naših klijenata.

ŠTA JE SINHRONIZACIJA?

Sinhronizacija je proces usklađivanja frekvencije i napona električke grupe (kao što je generator) sa izvorom (kao što je mreža), podešavanjem frekvencije i napona prvog u stvarnom vremenu.

ŠTA JE PARALELNI RAD?

Nakon što se generatori različitih ili jednakih snaga sinhroniziraju, njihova istovremena isporuka opterećenju naziva se paralelni rad. Paralelni rad omogućava povećanje instalirane snage kombiniranjem kapaciteta više generatora, ali je također preferiran zbog mnogih prednosti korištenja više manjih generatora umjesto jednog velikog.

ŠTA JE PODJELA OPTEREĆENJA?

Podjela opterećenja odnosi se na raspodjelu aktivnog i reaktivnog opterećenja između generatora koji rade u paraleli, proporcionalno njihovim kapacitetima snage.

ŠTA JE MEKANI PREKLOP?

U metodi mekog preklopa, opterećenje se postepeno premješta između dva izvora tokom unaprijed određenog vremena. Na kraju premještanja opterećenja, prekidač izvora koji je sada bez opterećenja otvara se. Najveća prednost ove metode je produženi vijek trajanja prekidačkih komponenti jer rade bez opterećenja i iskrenja.

ZAŠTO ODABRATI PARALELNI RAD?

Cijena: Zbog široke upotrebe dizelskih motora u generatorima i teškoj mehanizaciji poput kamiona, masovna proizvodnja u ovim rasponima snage dovela je do smanjenja cijene motora. Korištenje više manjih motora može biti isplativije nego korištenje jednog visokosnaga motora, koji je često specijaliziran i ima duže vremenske rokove proizvodnje.

Osim početnih troškova postavljanja, paralelni sistemi nude prednosti u pogledu vremena isporuke, rada, održavanja i rezervnih dijelova.

Pouzdanost: U paralelnim sistemima, ako jedan generator ne uspije iz bilo kojeg razloga, preostali generatori nastavljaju opskrbu hitnim opterećenjima. Ovo nije moguće u sustavu s jednim generatorom.

Fleksibilnost: U paralelnim sistemima, razine snage generatora mogu biti jednake ili različite, ovisno o uvjetima na terenu i opterećenju. Ovo omogućava efikasan rad s manjom potrošnjom goriva i smanjenje habanja, jer se manji generatori mogu koristiti kada je opterećenje nisko, a dodatni generatori mogu se dodati kako zahtjevi rastu.

Još jedna prednost paralelnih sistema je ta što su lakši za premještanje, postavljanje i instalaciju u područjima sa fizičkim ograničenjima ili poteškoćama.

Usluga i održavanje: U paralelnim sistemima, jednako vrijeme rada za generatora produžava operativni vijek sustava i smanjuje troškove održavanja. Generator koji treba održavanje lako se zaustavlja i servisira bez prekida kontinuiteta sustava, dok ostali generatori nastavljaju opskrbu hitnim opterećenjima.

JEDINICE ZA UPRAVLJANJE GENERATOROM

Generatori se uglavnom sastoje od dizelskog motora i alternatora. Jedinice za upravljanje nadgledaju i kontroliraju ove komponente kako bi osigurale optimalan i siguran rad.

GUVERNER

Guverner je ključni element koji održava konstantnu brzinu dizelskog motora. U sinhroniziranim sustavima obično se koriste elektroničke vrste koje se mogu daljinski kontrolirati.

AVR

AVR (Automatski regulator napona) je elektronička komponenta koja održava izlaznu struju iz alternatora na konstantnoj razini. U sinhronim sustavima koriste se verzije koje se mogu daljinski kontrolirati.

SINHRONI UREĐAJI ZA UPRAVLJANJE

Ovi uređaji obavljaju standardne funkcije kontrole generatora, a također upravljaju komponentama GUVERNERA i AVR-a kako bi omogućili sinhronizaciju s drugim izvorima energije.

EMSA GENERATOR SINHRONIZIRANA RJEŠENJA SUSTAVA

EMSA Generator nudi rješenja koja se kreću od osnovnih paralelnih operacija mreža prema generatoru i generatora prema generatoru, do naprednih projekata energetske elektrane. Pruža sveobuhvatan dizajn energetske automatizacije, proizvodnju i puštanje u rad, podržane PLC, HMI i SCADA komponentama.

ISLAND MODE NAČIN RADA

U Island Mode načinu rada, sustav ne slijedi automatski izvor mreže niti donosi odluke o operacijama generatora. Čeka signal za daljinsko pokretanje koji pruža korisnik. Nakon primanja ovog signala, generatori se pokreću, sinhroniziraju sa svojim razvodnicima i opskrbljuju opterećenje ako je prisutno. Drugi način rada ovog moda je putem ručne intervencije operatera za opskrbu opterećenja.

Ovaj način rada preferira se za off-grid scenarije poput otvorenih polja ili gradilišta.

Također je pogodan za situacije kada korisnici žele kontrolirati vrijeme rada generatora i već imaju instaliran ATS (Automatski prijenosni prekidač).

RAD PODRŽAN MREŽOM - AMF REŽIM - GLATKI PRIJELAZ

U AMF režimu, sustav prati izvor mreže. Kada mrežni napon postane nedostupan, generatori se automatski pokreću kako bi opskrbili opterećenje.

Čim mrežni napon postane upotrebljiv, generatori se sinhroniziraju s njim, opskrbljujući opterećenje paralelno neko vrijeme prije nego što ga glatko prebacuju natrag na mrežu. Generatori se zatim isključuju i čekaju sljedeći kvar mreže.

RAD PODRŽAN MREŽOM - AMF REŽIM - KRATKE SMETNJE

Slično glatkoj verziji, u ovom AMF režimu sustav također prati izvor mreže. Ako mrežni napon postane nedostupan, generatori se automatski pokreću kako bi opskrbili opterećenje.

Kada se mrežni napon vrati, generatori se isključuju od opterećenja, a mrežni krug se zatvara. Opterećenje tada opskrbljuje mrežni napon. Generatori se zaustavljaju nakon hlađenja, čekajući sljedeći kvar mreže.

SPECIJALNI JEDNOSMJERNI SUSTAVI

Ovi sustavi mogu uključivati više mrežnih transformatora, više generatora, međugeneratorske spojeve, međupovezivanje opterećenja i podizače napona. Operativni scenariji obično se prilagođavaju na temelju uvjeta na terenu i zahtjeva opterećenja.

Ovisno o operativnom scenariju i zahtjevima korisnika, PLC, HMI (panel operatera) i SCADA sustavi mogu biti uključeni u projekt.