Rezervno napajanje odnosi se na korištenje generatora kao pomoćnog izvora energije kada primarni izvor napajanja nije dostupan. Dizajniran je da automatski počne raditi i obezbijedi energiju u slučaju nestanka struje, osiguravajući da osnovni sistemi i oprema nastave s radom. Rezervni generatori se često koriste u stambenim, komercijalnim i industrijskim okruženjima kako bi se osigurala kontinuitet napajanja u slučaju nužde.
Rezervni generatori obično rade na benzin, propan ili dizelsko gorivo. Dizelski generatori su poznati po svojoj pouzdanosti, dugovječnosti i efikasnosti, te se često koriste kao rezervni generatori. Mogu raditi tokom dužih vremenskih perioda bez potrebe za održavanjem i izdržavaju rigorozne uslove kontinuirane upotrebe.
Rezervni generatori dolaze u širokom rasponu veličina i snage, prilagođeni različitim aplikacijama. Mogu se koristiti za hitno napajanje, rezervno napajanje i kontinuirano napajanje.
Hitno napajanje odnosi se na korištenje generatora za napajanje tokom vanredne situacije, kao što su prirodne nepogode ili nestanci struje.
Rezervno napajanje koristi se kada primarni izvor napajanja nije dostupan.
Kontinuirano napajanje koristi se kada je generator potreban za kontinuirani rad, kao u rudarskim ili građevinskim operacijama.
Rezervni generatori su dizajnirani da automatski počnu raditi i prebacuju napajanje na opterećenje u slučaju nestanka struje. Ovo se postiže pomoću automatskog prebacivača (ATS). ATS je uređaj koji prati napajanje iz mreže i automatski prebacuje na generator kada mrežno napajanje izostane. Kada se mrežno napajanje vrati, ATS automatski prebacuje nazad na mrežu i isključuje generator.
Rezervni generatori su također opremljeni komandnim pločama koje nadziru i kontrolišu rad generatora. Te ploče obično uključuju različite mjerače i alarme za praćenje performansi generatora, uključujući pritisak ulja, temperaturu rashladne tekućine i napon baterije. Ove komandne ploče koriste se i za pokretanje i zaustavljanje generatora, kao i za praćenje vremena rada i nivoa goriva.
Kada je riječ o održavanju, rezervni generatori zahtijevaju redovno servisiranje kako bi nastavili raditi efikasno i sigurno. To uključuje redovne promjene ulja i filtera, održavanje sistema za hlađenje i baterija. Također je važno redovno provjeravati i održavati filtere za zrak i gorivo, kao i ispušni sistem. Periodično testiranje opterećenja takođe treba biti sprovedeno kako bi se osigurao optimalan rad generatora.
Pored toga, važno je pravilno dimenzionirati generator, što znači da izlazna snaga generatora treba odgovarati potrebama opreme ili objekta koji će napajati. Ako je generator previše mali, neće moći podnijeti opterećenje i može doći do kvara ili gašenje. S druge strane, preveliki generator bit će manje efikasan i skuplji za rad.
Prilikom odabira rezervnog generatora, važno je uzeti u obzir energetske zahtjeve opreme ili objekta koji će biti napajan. Veličina i tip generatora zavise od energetskih potreba objekta ili opreme. Takođe, treba uzeti u obzir stopu potrošnje goriva generatora i veličinu rezervoara za gorivo kako bi generator radio željeni vremenski period. Dodatno, okoliš u kojem će generator raditi također treba biti uzet u obzir, uključujući faktore kao što su temperatura, vlažnost i nadmorska visina.
Također, važno je odabrati generator sa dovoljnom snagom za zadovoljenje vršnih zahtjeva napajanja objekta. Ovaj izbor osigurava da generator neće doći do preopterećenja i gašenja tokom perioda visoke potrošnje.
Važno je također uzeti u obzir trajanje i učestalost nestanaka struje. Ovo pomaže odrediti veličinu rezervoara za gorivo koji je potreban za rad generatora u željenom vremenskom periodu. Takođe, važno je odabrati generator opremljen automatskim prebacivačem (ATS) i komandnom pločom, što će osigurati da generator automatski počne raditi i prebaci napajanje u slučaju nestanka struje.
Zaključno, rezervni generatori su ključna oprema za obezbjeđivanje napajanja u raznim aplikacijama, uključujući kuće, poslovne objekte i industrijska postrojenja. Dizelski generatori su poznati po svojoj pouzdanosti, dugovječnosti i efikasnosti, te se često koriste kao rezervni generatori. Važno je pravilno dimenzionirati i održavati generator, odabrati generator sa dovoljnom snagom i opremiti ga automatskim prebacivačem i komandnom pločom, kako bi generator mogao automatski početi raditi i prebaciti napajanje u slučaju nestanka struje.